Kilátó
Boldogasszony köve
A bükkszentkeresztiek egyszerűen Boldogasszony kőnek, a messziről érkezett betegek azonban gyógyító kőnek nevezik azt a helyet, ahol a legenda szerint valaha Szűz Mária járt és amikor elfáradt, Bükkszentkeresztnél az egyik kőre leült megpihenni. Hogy mióta ismerik a helybeliek az itteni kövek gyógyerejét, nem tudni,de tény hogy amelyik falubeli azokon megpihent, egyhamar felgyógyult a betegségéből. Az egyik helybeli asszony a saját gyógyulását köszönheti a kőnek. Egy óvatlan pillanatban elcsúszott a háza udvarán és mind a két bokája eltört, s miután többször is kijárt a kőhöz, fél órákat elüldögélni rajta, múlni kezdett a fájdalma, sőt egy idő után a derekát sem fájlalta már.
Mostanában valóságos búcsújáróhely lett az 1300 lelkes falucska. Egyre több vesebeteg, hólyaghurutos, nőgyógyászati problémákkal és meddőséggel küszködő, reumás, szív-érrendszeri és daganatos beteg zarándokol a 650 méter magas hegycsúcs alatti csodakőhöz. Mindenki türelmesen kivárja a sorát, hogy fél órára Mária pihenőhelyén ülhessen. Már Japánból is érdeklődtek iránta.
Hogy valójában mitől lehet e helyen gyógyulást szerezni, nincs rá tudományos válasz. A szakemberek szerint a térség földtani viszonyait a földtörténeti időszámítás triász időszakának képződménye jellemzik. A 210-240 millió évvel ezelőtti, hullámzó tengerben halmozódott fel az üledékanyag, mely a Kis-Dél, Somos-bérc, Nagy-Ivács, Galuzsnya-tető, Bagoly-hegy mészkő, ritkábban dolomitkőzeteit alkotja. Hogy a Felső-Bagoly-hegy környékén talált foszfátos, mangán-oxidos, berillium- és urántartalmú kőzettestek sugároznak-e gyógyerőt a Boldogasszony kőnél, azt egyelőre nem tudni.
Kétségtelen, hogy Bükkszentkereszt a csodakő nélkül is “tömegvonzással” bír, ugyanis a jó levegő, a fák békéje, az erdők csöndje, a madarak éneke és a gyönyörű természet ezreket csábít magához.
Gyógynövénykert
Szabó György több mint hat évtizede gyógynövények után kutatva járja a Bükkszentkereszt környéki erdőt, mezőt. Teái számtalan betegséget gyógyítanak. Tudását a nagymamájától örökölte, aki szintén a nagyanyjától tanulta, hogy fűben, fában orvosság van. A javasasszony unokája ma is gyűjti a gyógynövényeket, figyeli hatásukat, kutat újabb fajták után.
Tevékenysége nyomán megalakult a Bükki Fűvészmester és Népgyógyászati Egyesület, melynek működtetésében egy gyógynövénykert és gyógynövényes ház várja a vendégeket.
A gyógynövénykert június elejétől augusztus végéig előzetes bejelentkezés alapján látogatható. Bejelentkezés: hétfőtől péntekig 9-tól 17-ig a Gyógynövényház telefonszámán: 06-46-390-278.
Gyógynövényház
Szabó György több mint hat évtizede gyógynövények után kutatva járja a Bükkszentkereszt környéki erdőt, mezőt. Teái számtalan betegséget gyógyítanak. Tudását a nagymamájától örökölte, aki szintén a nagyanyjától tanulta, hogy fűben, fában orvosság van. A javasasszony unokája ma is gyűjti a gyógynövényeket, figyeli hatásukat, kutat újabb fajták után.
Tevékenysége nyomán megalakult a Bükki Fűvészmester és Népgyógyászati Egyesület, melynek működtetésében egy gyógynövénykert és gyógynövényes ház várja a vendégeket.
A Gyógynövényház nyitvatartása:
hétfőtől-vasárnapig: 09:00-17:00
telefonszám: 06-46-390-278
Milleniumi Emlékmű
A 2000-ben felavatott emlékmű, Császári Domonkos és Halász Rezső alkotása a település múltját, hagyományait szimbolizálja.
A szobor alapjának a Bükkszentkeresztet jelképező mészégető kemence tekinthető, ebből bontakozik ki a kereszt, melyből a falu neve eredeztethető, illetve az egykori üvegművességre utaló üvegkelyhet is magába foglal az alkotás.
Templom
A barokk templom a XIX. század elején épült. A belső berendezés jelentős része a diósgyőri volt pálos kolostor templomából származik.
A helytörténeti kutatások szerint a faluban korábban egy fakápolna volt, ami az egyik vasárnapi szentmise után a hívek szeme láttára összeomlott. Az oltára Répáshutára került, az örökmécsese a község múzeumába került. A kápolna megsemmisülését az építője, Simonides János még megérte, de utána néhány hónapra elhunyt és a templomkertben nyugszik.
Az új, kőtemplom alapkövét 1800. március 3-án rakták le, és egy év múlva, 1801. húsvét vasárnapján szentelték fel a Szent Kereszt felmagasztalása tiszteletére. Az eredetileg fából készült torony egy villámcsapás miatt elpusztult, így ezt később téglából építették újjá. A harangok számára a templomkertben épült harangláb.
A templom belső berendezésének jelentős része a diósgyőri volt pálos kolostor templomából származik. Miután II. József 1786-ban feloszlatta a pálos rendet, a koronauradalom – mint tulajdonos – adományozta a belső berendezést az akkor még újhutai templomnak. Így került ide a szószék, a Mária-oltár és az orgona. Különlegességnek számít a szószék, melynek oldalán a négy evangélistát – eredeti ruházatuktól eltérően – a pálosok fehér öltözetében ábrázolták a készítők, a sajóládi pálos szerzetesek. Az üvegcsillárt 1887-ban a Bükk utolsó üveggyárosa ajándékozta a templomnak.
Március 15. emlékmű
Bükkszentkereszt szülöttére, Stuller Ferencre, egyúttal a szabadságharcra emlékezve fejfás emlékmű állított a község. Stuller Ferenc az 1848-49-es szabadságharc alatt Kossuth Lajos személyi titkára volt. A szabadságharc leverése után halálra ítélték, de később kegyelmet kapot.A kopjafa Császári Domonkos és Papp Csaba alkotása és a Petőfi utcában található.
Sípálya, Szánkópálya
A téli hóviszonyok magyarországi viszonylatban kiválóak.A faluban szánkózási,síelési lehetőség adott és egyéb téli sportok űzésére is kiválóan alkalmas a terep.A sípálya a falu határában az Oroszkúti lovas tanya közelében található,gépjárművel kiválóan megközelíthető.
Télen tiszta időben kiváló kilátás nyílik a Kékes-tetőre ,Tar-kőre,és a Magas Tátrára.
Kemencék Somosbérc alatt

Mészégetés
A hegység nemcsak fát, mészkövet is adott az embereknek. Termelték robbantással és csákányozással, felhasználták közvetlenül építkezéseknél éppúgy, mint mészégetésre. Feltételezik, hogy a mészégetés tudományát a IV. Béla királyunk által 1232-ben betelepített cisztercita rend tagjai hozhatták Franciaországból. A Bükk hegységben e mesterség hagyományai Bélapátfalván, Bükkszentkereszten még nyomon kísérhetők. A mészégető kemencét földbe süllyesztik, már legalábbis az égéstér legnagyobb részét. Falát tufakővel rakják ki. A mészégető kemencékbe általában 200-400 mázsa mészkövet raknak be egy-egy égetés alkalmával. Először a tűztér körül, körben rakják be a köveket. Befelé a nagyobb darabokat, míg a kemence fala és e nagykövek, az úgynevezett sorkövek közötti rést apróbb darabokkal töltik ki. Ahogy haladnak a sorokkal egyre feljebb, úgy szűkítik a képződő kör átmérőjét, vagyis kupolát alakítanak ki. Ez a művelet kívánja talán a legnagyobb gyakorlatot, szakértelmet, mert ha rosszul sikerül a kövek elrendezése, égetéskor a kupola bizony beszakad a tűztérbe.
Egy-egy kemencét általában 3-4 napig fűtenek. Ahhoz, hogy egy mázsa kiégetett mészkövet nyerjenek, majdnem két mázsa nyers mészkőre és körülbelül 1,3 köbméter fára van szükség. A kemence begyújtása után újabb és újabb fahasábok tűzre vetésével folyamatosan növelik a kemence hőmérsékletét A mészkő kezdeti vörös izzása után, úgy 900 °C elérése körül megindul a fehér izzás, és ezzel a mészkő kiégése.
IV. Béla emlékmű

Bükki Üveghuták Ipartörténeti Múzeuma
Nyitvatartás: Szerda – Vasárnap 11:00 -15:00 Telefon: 06-46-743-214 (Bejelentkezés csoportoknak)

Oroszkúti-lovastanya



Szolgáltatások:
- Tereplovaglás
- Napos/többnapos lovastúrák
- Nyáron lovaskocsizás
- Télen lovasszán
- Lovastábor
- Bértartás megegyezés szerint
- Gyerek/diák/felnőtt csoportok lovagoltatása
Holdviola tanösvény 9 állomással
A bükkszentkereszti ifjúsági tábortól induló és oda visszakötő közepesen nehéz útvonalon fára festett római számok jelzik az állomásokat, melyekhez az ismeretanyag a vezetőfüzetben található meg. A kilenc állomás megismertet az erdei mesterségekkel (mészégető), egy II. világháborús emlékhely történetével (Gizella-védővonal), a névadó növény (erdei holdviola) élőhelyével, különböző karsztformákkal és az erdő fafajaival. Ugyanakkor erdészeti és vadászati ismeretekkel is gazdagít.
Gyertyánvölgyi üveghuta szabadtéri kiállítás
Szabadtéri néprajzi gyűjtemény

Nyitvatartás: szabadon megtekinthető